Jak założyć kancelarię prawną?

Adwokat posiadający odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu, po ukończeniu aplikatury, może, o ile dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, otworzyć własną kancelarię. Bardzo dobrze na początek sprawdzają się modele biznesowe kancelarii specjalizującej się w określonej dziedzinie prawa, np. w prawie rodzinnym, gospodarczym, czy na przykład cywilnym. Adwokat powinien też określić, czy w toku swojej działalności zamierza obsługiwać wyłącznie osoby fizyczne czy osoby prawne, albo być może wszystkich klientów, bez względu na to, czy występują indywidualnie czy jako podmiot firmowy.

Założenie kancelarii radcy prawnego nie różni się zasadniczo niczym od rejestracji jakiejkolwiek innej firmy działającej w odrębnej branży. Samo załatwienie formalności związanych z otworzeniem kancelarii jest proste (rejestracja w CEIDG gdzie ubiegamy się jednocześnie o nadanie numeru REGON, NIP-u, wybór formy opodatkowania oraz zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS-u). Trudności może sprawić organizacja pracy, pozyskanie klientów i nauczenie się budowania relacji z nimi. Niezbędną umiejętnością jest także umiejętność oceny, które zlecenia należy przyjąć, a które niestety odrzucić (mowa tutaj oczywiście o wymiarze moralny, nie czysto finansowym).

Radca prawny chcący założyć własną kancelarię powinien:

posiadać odpowiedni sprzęt (komputer, drukarka)

mieć odpowiednie wykształcenie, odbyć aplikację i zdać egzamin zawodowy (jak zostać radcą prawnym)

być wpisany na listę adwokatów

wynająć biuro (niekoniecznie)

założyć działalność gospodarczą – zobacz jak założyć działalność gospodarczą (niekoniecznie)

Radca prawny, tak jak wszystkie zawody prawnicze, nie musi zakładać działalności gospodarczej aby pracować we własnej kancelarii.

Prawnik może na podstawie podjętej przez siebie działalności gospodarczej udzielać opinii prawnych. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej stwarza prawnikom przestrzeń do udzielania zwykłych porad prawnych, zwanych potocznie opiniami prawnymi. Porady doradców prawnych nie są poradami prawnymi w sensie stricto, a jedynie opiniami prawnymi – czyli konkretnymi odpowiedziami na zapytanie prawne. Na podstawie podjętej działalności gospodarczej prawnik nie może natomiast reprezentować stron przed sądem (uprawnienia takie posiadają wyłącznie pewne kategorie osób, na mocy stosownych przepisów k.p.c. – np.: art. 87 czy też k.p.k.). Powód jest prosty – nie jest radcą prawnym ani adwokatem. Do udzielania opinii prawnych prawnikowi nie jest potrzebne ubezpieczenie OC. Oczywiście osoba, która zapłaci za usługę i uzna, że w wyniku złej interpretacji przez prawnika poniosła stary, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w procesie cywilnym. W tym przypadku przedsiębiorca będzie skarżył przedsiębiorcę. Zaletą prowadzenia doradztwa prawnego jest to, że takie podmioty nie podlegają zakazowi reklamy. Dotyczy on tylko członków Palestry.

Jak wskazują różnego rodzaju badania, największa ilość kancelarii zlokalizowanych jest przy sądach, w dużych miastach, gdzie popyt na tego typu usługi jest niekiedy nawet do dziesięciu razy większy niż w innych częściach miasta. Zakładając więc kancelarię w dużej aglomeracji pod uwagę musimy wziąć fakt, iż konkurencja jest tutaj bardzo duża i bez odpowiedniej reklamy trudno będzie nam zaistnieć. Na początek powinniśmy zainwestować w profesjonalną stronę internetową, która będzie naszą stałą wizytówką w Internecie.

Polecamy również ranking kancelarii 2017 http://www.rp.pl/Rankingi/304209934-Ranking-kancelarii-2017-Kancelarie-prawnicze-troche-zwolnily-obroty.html

Trudności po otwarciu kancelarii prawnej mogą wynikać z konieczności organizacji pracy, pozyskiwania klientów i budowania pozytywnych relacji z nimi. Kancelaria nie ma możliwości zastosowania klasycznych form reklamowych, dlatego może bazować wyłącznie na poleceniach przez klientów. Ważne jest, aby każdy z nich otrzymywał fachową pomoc i obsługę, co wymaga kompetencji od prawników i asystentów pracujących w kancelarii.

W celu zaistnienia na rynku, początkowo kancelaria powinna podejmować się mniejszych zleceń, niekoniecznie atrakcyjnych pod względem finansowym. To jednak utoruje jej drogę do zdobywania większych klientów. Sztuką jest utrzymanie ich poprzez profesjonalną obsługę i bycie zawsze w gotowości do świadczenia pomocy prawnej.

O tym czy opłaca się założenie kancelarii prawnej można również poczytać na forum.