System POS w restauracji

POS to skrót pochodzący od ang. „Point-of-sale” czyli punkt sprzedaży detalicznej w sklepach i lokalach gastronomicznych.

Oprogramowanie dla gastronomii to kompleksowe rozwiązanie do obsługi sprzedaży oraz rozliczeń gastronomii.

Pozwala na dokładniejsze rozliczanie sprzedaży i magazynu, masz dostęp do analiz sprzedaży i zamówień, możesz na bieżąco kontrolować to co dzieje się w twoim lokalu.

Programy gastronomiczne są przeznaczone dla małych i dużych obiektów gastronomicznych tj. restauracji, kawiarni, pizzerii, pubów, barów itp.

Korzyści jakie daje wdrożenie oprogramowania dla gastronomii to:

  • usprawnienie pracy personelu i obsługi lokalu
  • obniżenie kosztów funkcjonowania
  • przyspieszenie tworzenia dokumentów
  • podniesienie komfortu obsługi gości

Restauratorzy dokonując wyboru oprogramowania do swojej gastronomii najczęściej wybierają rozwiązanie dotykowe gdyż jest to inna forma sprzedaży niż w sklepach detalicznych. Podobnie jak w retail każda z operacji sprzedaży jest zapisywana w bazie danych, z małym wyjątkiem tzw. elementami produkcji czyli receptur. W systemach do gastronomii jednym z najważniejszych elementów prowadzenia tego biznesu jest rozliczenie kosztowe kupowanych składników z których konstruuje się gotowe potrawy, dania czy gotowe produkty. Oprogramowanie POS do restauracji powinno w sobie zawierać taką funkcjonalność . Najlepszym rozwiązaniem jest automatyczny rozchód składników podczas sprzedaży gotowych produktów.

Manager restauracji powinien wiedzieć ile danych składników widzi w systemie aby móc zaplanować ewentualne przyszłe dostawy oraz ile danych gramów danego składnika „schodzi” podczas sprzedaży aby dokonać ewentualnej konfiguracji receptury. Systemy do gastronomii cechują się innym wyglądem systemu. Jest obsługa grup towarowych, wybór poszczególnych produktów, obsługa stolików oraz rejestracja czasu pracy kelnerów. Oprogramowanie dla gastronomii podobnie jak system POS dla sklepu detalicznego współpracuje z wieloma urządzeniami zewnętrznymi takimi jak drukarki fiskalne, wagi elektroniczne , drukarki paragonowe , drukarki bonowe oraz ekrany na kuchnię. System KDS – czyli system wyświetlający otwarte rachunki na dużych ekranach pozwala na bieżąco śledzić przygotowywanie produktów. System do gastronomii powinny łączyć się również z bonownikami dla kelnerów umożliwiając tym samym automatyczny wydruk zamówienia na kuchni.

Przyszłość systemów POS to mobilne, lekkie aplikacje, które w jednym miejscu pozwolą na zarządzanie lokalem, siecią dostaw, komunikacją z gośćmi i rozbudowaną sprzedażą internetową.

Profesjonalne doradztwo i sprzedaż systemów POS na stronie www.m3software.eu – systemy POS dla gastronomii.